Kvůli živelné katastrofě nyní poskytujeme pouze mobilní péči. Kontaktujte nás pro rychlou pomoc.

I MY máme NÁZOR: „postižení“ vs. „handicap“

“Ty jsi ale úplně duchově postiženej…”, řekl kdysi dávno jeden ze synů druhému, když ho chtěl hodně hodně dostat a uštědřit mu pořádnej zásah :-).

Mám pocit, že v tomhle smyslu slovo postižení vnímá většina z nás, kterých se tématika dotýká. Jako příliš tvrdé, odsuzující, hanlivé.

Opakovaně jsme proto v I MY přemýšleli, naráželi a řešili dilema v používání těch správných slov, když jsme chtěli popsat svět kolem nás a svoji práci. Chtěli jsme danými slovy zároveň vyjádřit náš respekt a partnerství, které k našim klientským dětem a rodinám cítíme.

Jako první musí být člověk, dítě a až jako druhé popis stavu. Takže:

postižené dítě je děs, dítě s postižením je o něco lepší. V posledních letech se používají sousloví děti s omezením, děti se speciálními potřebami apod., které jsou bezpochyby mnohem citlivější a výstižnější. 

Nám se zdá, že slovo handicap vyjadřuje podstatu a přitom je poměrně laskavé. Znamená znevýhodnění, ale s drobným posunem, přesahem. Může to být znevýhodnění v různé míře a různých oblastech. Je to dozadu posunutá startovní čára. Nespecifikuje jaké oblasti se přímo dotýká. Možná proto není zcela korektní? Vycházíme z toho, že i v České republice se handicap vžil jako pojem z oblasti sportu a nebo zdravotního stavu.

Jednoslovný výraz handicap má původ ve spojení slov hand in cap (resp. hand i’the cap), tj. vlastně ‚ruka v klobouku‘, jehož se užívalo kdysi v Irsku v sázkové hře při dostizích. 

Ptali jsme se dotčených lidí, jaká slova preferují oni. A handicap byl vnímaný lépe než postižení….

Zjišťovali jsme, jaká slova lidé obecně na internetu nejčastěji vyhledávají (pokud hledají témata týkající se dětí s handicapem). A byli jsme překvapeni, že postižení a retardace jsou těmi nejvíc vyhledávanými slovy. 

A tak jsme na konci v podobné situaci jako na začátku, k žádnému nejlepšímu závěru jsme a tak prosíme o pomoc: jak to vnímáte vy? Napište nám. 

Klára Csiroková

Další články

S čím pomáháme přesně?
Pokud by se pro stejný účel použil smysluplný text, bylo by těžké hodnotit pouze vzhled, aniž by se pozorovatel nechal svést ke čtení obsahu. Pokud by byl naopak použit nesmyslný, ale pravidelný text

Zůstaňme ve vzájemném kontaktu